Stručnim skupom Modul 1. – Pojam održivog razvoja i potrebne kompetencije, koji je održan u petak 1. prosinca 2017. u OŠ Ive Andrića u Zagrebu, započeo je novi ciklus modularnoga stručnog usavršavanja Obrazovanja za održivi razvoj. Agencija za odgoj i obrazovanje već desetak godina radi na osposobljavanju i usavršavanju prosvjetnih djelatnika različitih profila za obrazovanje za održivi razvoj na temelju ciljeva UN-ova Desetljeća obrazovanja za održivi razvoj (2005–2014) i Strategije održivog razvoja Republike Hrvatske.
Obrazovanju za održivi razvoj pristupa se interdisciplinarno. Usavršavanja se odvijaju za manje heterogene skupine sudionika kroz šest modula između kojih sudionici imaju određene zadatke da bi se postigla veća učinkovitost te sudionici potakli na samovrednovanje i kritičko promišljanje o vlastitom radu. Tijekom usavršavanja upoznaju se različite metode rada te primjenjuje iskustveno i suradničko učenje.
Cilj je razviti nastavničke/učiteljske kompetencije za obrazovanje za održivi razvoj da bi oni mogli razviti učeničke kompetencije, radom na konkretnom školskom projektu održivog razvoja. Provedba projekta trebala bi imati utjecaj na cijelu školu te postati okruženje za učenje za sve one koji na bilo koji način sudjeluju u životu škole (učenici, nastavno i nenastavno osoblje, roditelji, lokalna zajednica).
Na prvom modulu stručnog usavršavanja Obrazovanja za održivi razvoj sudionici se upoznaju s pojmom i različitim definicijama održivog razvoja te uporištem iz kojeg je proizašla potreba za obrazovanjem za održivi razvoj i tematikom koju ono uključuje. Raspravljaju i samostalno određuju kriterije kvalitete projekta održivog razvoja. Suradničkim učenjem određuju kompetencije učenika koje je potrebno razviti da bi se mogli nositi s problemima 21. stoljeća te upoznaju kompetencije učenika za održivi razvoj, kako ih definira UNECE (Gospodarsko i socijalno vijeće UN-a za Europu i Euroaziju), unutar četiri osnovna područja učenja – učiti učiti, učiti činiti, učiti biti, učiti živjeti i raditi zajedno.